.

.

E-posta Yazdır PDF

Parayı veren düdüğü öttürüyor....

lions_logo-t2.jpgDevletin okuluna Lions adı!

Gaziantep Şehitkamil ilçesinde iki ilköğretim okuluna kökü dışarıda olan Masonların yan kuruluşu olan Lions ve Rotary kulübünün adının verilmesi tepkilere yol açtı.

Devletin imkanlarıyla yapılan okullara Lions adının verilmesine tepki gösteren Eğitim-Bir-Sen Gaziantep Şube Başkanı Zekeriya Efiloğlu, “6 bin 100 şehit evladı olan Gaziantep'te Milli Eğitim Müdürü bu okullara verecek isim bulamamış mıdır?” diye sordu.

Eğitim-Bir-Sen Gaziantep Şube Başkanı Zekeriya Efiloğlu, Gaziantep Şehitkamil ilçesinde

Erikli İlköğretim Okulu Bahçesine Kavaklık Rotary Kulübü tarafından yapılan 3 derslikli ek bina karşılığında okula “Rotary” adının verilmesini eleştirdi. Efiloğlu, “Gaziantep Valiliği ile üç derslikle ek binayı yapan kişi arasında imzalanan protokol gereği, okulun adı Erikli Köyü Kavaklık Rotary Kulübü İlköğretim Okulu olarak değiştirildi” dedi.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR
Önceki gün konuyla ilgili Valiliğe bir dilekçe verdiklerini söyleyen Zekeriya Efiloğlu, “Türkçe olmayan bu ismin bu okula verilmesinde ne amaçlanmaktadır?” diye sordu. Gaziantep İl Özel İdaresi tarafından Şehitkamil İlçesi Atatürk Mahallesi'nde yapılan bir başka ilköğretim okuluna ise 400 bin TL karşılığında yine Rotary adının verildiğini bildiren Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Zekeriya Efiloğlu, bu paranın ise sadece 50 bin TL'sinin yatırıldığını ifade etti. Zekeriya Efiloğlu, konuyla ilgili şu soruları sordu: Sanayi mahallesindeki okula Atatürk İlköğretim Okulu adının verilmesi komisyonda imzalandığı halde, kimler tarafından değiştirilmiştir? Bu okulun maliyeti ne kadardır? Adı geçen Lions Kulübü bu okula ne kadar para ödeyerek isim hakkını almıştır? Bu paranın ne kadarı yatırılmıştır? Protokol ne zaman imzalanmıştır? Milli Eğitim'de oluşan kuruldan bu ismin verilmesini imzalamayan komisyon üyeleri var mıdır? İmzalar tamamlanmadan mı Valiliğe isim hakkı sunulmuştur? Türkçe olmayan isimlerin devlet imkanlarıyla yapılan okullara verilmesi kanunlarımıza ve yönetmeliğimize uygun mudur?”

OKULUN ADI 50 BİN TL'YE SATILMIŞTIR
İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan okulun adının 400 bin TL bağış karşılında satılmasını eleştiren Efiloğlu, eleştirilerini şöyle sürdürdü: “Bu para da ödenmemiştir. 50 bin TL ödenmiş ve kalan kısmı ise ekonomik kriz nedeniyle taksitlere bölünmüştür. Bu durumda okulun adı 50 bin TL'ye satılmıştır.” Milli Eğitim Müdürü'nün sözkonusu iki okula “Rotary” adının verip veremeyeceği ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'na yazı gönderdiğine de dikkat çeken Efiloğlu, MEB'in ise, “Kurumlara ad verme işlemleri İl Milli Eğitim Müdürü'nün önerisi ve İl Milli Eğitim Komisyon Kararına dayalı olarak Vali'nin onayı ile yapılır ve sonucu bakanlığa bildirir. Konu valiliğin yetkisindedir” cevabını verdiğini anlattı. Efiloğlu, iki okula Lions ve Rotary isimlerinin verilmesinin Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Kurumlara Ait Açma Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği'nin 9, 11, 12 ve 13. maddelerine aykırı olduğunu vurguladı. 

6 BİN 100 ŞEHİT VERMİŞ GAZİANTEP'TE OKULA İSİM BULUNAMIYOR MU?
Gaziantep Milli Eğitim Müdürü'nün okullara Lions ve Rotary isimlerini önererek ne yapmak istediğini soran Eğitim-Bir-Sen Gaziantep Şube Başkanı, “6 bin 100 şehit evladı olan Gaziantep'te Milli Eğitim Müdürü bu okullara verecek isim bulamamış mıdır? Gaziantep halkı bu isimlerin bu okullara, hem de 50 bin TL'ye verilmesinden haberdar mıdır?” diye sordu.

HÜSEYİN ŞENOCAK-VAKİT

Yasal uyarı : Sitedeki sohbet, yazı ve resimler; üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan ve kaynak göstererek alınabilir.
Üzerinde değişiklik yapılması, ticari amaçla kullanılması hukûken yasaktır.