.

.

E-posta Yazdır PDF

Tesettürü Doğru Anlayalım

siyah-gul-resimleri.jpg Tesettür denilince Türkiyeli müslümanlar tarafından, örtünmek veya başı örtmek gibi bir anlayış hakim. Bu noksan anlayışı biraz açıklamak gerekir.

Evvella tesettürün manasını sonra tesettürün merhalelerini sonra hicab meselesi ile irtibatını bilmek gerekir.

Tesettür: Setr kelimesinden türemiş bir lafızdır, yani Sözlükte;
örtünmek, gizlenmek, bir şeyin arkasında saklanmak anlamlarına gelir. Bir fıkıh terimi olarak tesettür erkek veya kadının şer'an örtülmesi gereken yerlerini örtmesidir.

 

Bir kimsenin örtmesi gereken ve başkasının bakması haram olan yerlerine “avret yeri” denir. O halde avret yerinin tarifini bilmek lazımdır. Erkeklerde avret mahalli göbekten diz kapakları arasıdır. Kadınlarda ise yüz, el ve ayak hariç bütün bedendir. Bu tarif hakkında bile çok ihtilaflar vardır. Aişe validemize -radıyellahu anha- göre sedece bir gözü yeterlidir. Ellerin içi mi dışı mı diye de ihtilaf olunmuştur. Bu yüz den bazı hanımlar siyah eldiven takmaktadır. 

Bu izahlardan sonra ayeti kerimelerin ışığında şöyle diyebiliriz: Süs eşyalarının takılı olduğu azaları da açmasınlar, emri ilahisi ile kulak, boyun-göğüs, bilek ve ayaklarda tesettüre dahildir. 

Ev içinde kocasından başka akrabası olan mahremlerinin yanında göğüs-yaka üzerine konmak üzere başörtüğsünü takmak, başı boynu göğsü örtmek. Dışarı çıkacağı zaman tüm bedeni örten cilbab-çarşaf gibi bir örtüye bürünmek. Yolda yürürken kırıtmadan ses çıkarmadan ve kendini belli etmeden edeble yürümek.

Erkeklerin kadınlara bakmaması ve kadınların da erkeklere bakmaması hakkında -gözlerini yumsunlar, namuslarını korusunlar- eyeti kerimesi, gözle başlayan sinsi bakışların bile Allahu teala tarafından takib edildiğini bildirmektedir.

Neticeyi anlamak istersek hanımlar erkeğin eşi ve sukünet bulmaları için yaratılan hayat arkadaşlarıdır. birbirlerine elbise gibidirler, zinadan ve fuhşiyyattan korunmak için birbirlerine muhtaçtırlar. Neslin devamı için evlenmek şarttır. Evlenmemek bid'at olup kişiyi papazlara kardeş yapar ve sünnetten mahrum eder.

Hanımların anneliğe hazırlanması, kocasını destekleyip muhafaza etmesi, kocasının da hanım ve evlatlarının nafakasını temin ederek onları kimseye muhtaç etmemesi her iki tarafın görevlerindendir. Bu düzeni değiştirip kadını işe ve sokağa gönderirsek, evde ve cemiyette huzur kalmaz, ölümler ve kıtlıklar kol gezer. 

Tesettür defilesi diyen ahmakları da yeri gelmişken burdan şiddetle kınıyorum ve islamı istismar etmelerini asla tasvib etmiyorum. Ahlaksızlık mesleği olan paçavraları süsleyerek erkelerin önünde kırıttıran birinin de gerçek müslüman olduğunu zannetmiyorum. Böyleleri 50 yıllık yoldan duyulan cennet kosusunu dahi duyamayacak dey....lardır. Hadisi şerif böyledir ben ne diyeyim.

Kız erkek karışık okuyanlar, çalışanlar dolaşanlar, işiniz sonu felakete gidiyor, aklınızı başınıza alın, islamin iffetine şahsiyetine dönün, islami bir aile yuvası kurun ve fatihler yetiştirin ki fetihler olsun insanlık köhneleşmiş bizans'tan kurtulsun.

Kadınlar da okuyacak hoca ne konuşuyorsun, mu dersiniz? Evet ilk emir oku, ama neyi? Şunu  -İlim taleb etmek herbir müslüman erkek ve kadına farzdır.

Hangi ilim, islamın emrettiği itikad ve ibadetlerle alakalı ilimler ve Kur'anı öğrenmek.  He anne yavrusunun ilk hocasıdır, ona neyi öğreteceksen onları senin de bilmen gerekir. Bunun için okula üniversiteye gitmeye gerek yok.

Tesettürü geniş manada tam olarak anlayalım ve uygulayalım, hem kendimizi hem de erkekleri günaha sokmayalım.  Allahın selamı üzerinize olsun. 

 

Yasal uyarı : Sitedeki sohbet, yazı ve resimler; üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan ve kaynak göstererek alınabilir.
Üzerinde değişiklik yapılması, ticari amaçla kullanılması hukûken yasaktır.